Pompa ciepła

Bądź eko z pompą ciepła

Pompa ciepła

Jeszcze kilka lat temu egzotyczne urządzenie dla bogaczy, dziś ogrzewa coraz więcej zwykłych polskich domów. Rozwój technologii pomp ciepła (szczególnie powietrznych) obniżył ich koszty i poprawił osiągi, dzięki czemu pompa ciepła jest już konkurencyjna kosztowo, nawet względem kotła na eko-groszek. Co więcej, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, jest w stanie zaoferować niemal bezkosztowe ogrzewanie (przy okazji jest to jedno z dwóch najbardziej ekologicznych – zarazem odnawialnych i bardzo czystych – źródeł ciepła, obok nowoczesnych kotłów i pieców na drewno).

Jak działa pompa ciepła?

Pompę ciepła większość z nas ma od zawsze w domu. Jest nią każda domowa lodówka czy zamrażarka. Jak również klimatyzator. Pompa ciepła działa na identycznych zasadach – tylko w drugą stronę: zamiast chłodzić, grzeje (ale może również chłodzić). Dokładniej: jest to odwrócony cykl Carnota, o którym uczyliśmy się w szkole w kontekście maszyny parowej: W maszynie parowej ciepło wytwarza ciśnienie, które następnie jest zamieniane na energię mechaniczną; sprawność jest tu raczej kiepska, od kilku do może 30%.

Pompa ciepła robi na odwrót: energia mechaniczna (sprężarka napędzana prądem) wytwarza ciśnienie, które pozwala transportować ciepło z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej (odwrotnie niż ono samo w naturze płynie); sprawność też jest „odwrócona”: z jednostki prądu uzyskuje się kilka jednostek ciepła.

To jest właśnie „magia” pompy ciepła: dostarcza kilka razy więcej ciepła niż zużywa prądu. Nie jest to bynajmniej gwałt na podstawach fizyki – ciepło nie jest produkowane w pompie ciepła, lecz transportowane „skądś” – najczęściej z powietrza, wody, wód gruntowych. Stąd też nazwa: pompa ciepła – gdyż działanie jest analogiczne do pompy wody.

Kompleksowa usługa – doradztwo, dobór, realizacja

Firma Galistra świadczy kompleksowe usługi w zakresie doradztwa, doboru, sprzedaży oraz montażu i serwisu powietrznych pomp ciepła. Zajmujemy się również doborem i montażem paneli fotowoltaicznych, które skrojone na miarę głównie domów jednorodzinnych, wytwarzają energię elektryczną, zasilając nasze gospodarstwa domowe.

Podejmiemy się również wyzwań związanych z projektowaniem i montażem rekuperacji – możesz powierzyć nam wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła od A do Z. Oferujemy także pomoc w pozyskaniu dofinansowań związanych z realizacją programów rządowych, mających na celu propagację OZE i innych rozwiązań pro – ekologicznych, takich jak „Czyste powietrze” czy „Mój Prąd”.

Zapraszamy do kontaktu

+48 608-648-117
pompyciepla@galistra.pl

Zapraszamy do współpracy

Jesteśmy solidnym partnerem, któremu można zaufać.